Notert

Morricone er død

NOTERT:

FOTO: LUCA BRUNO, AFP NTB SCANPIX Luca BrunoFOTO: LUCA BRUNO, AFP NTB SCANPIX Luca Bruno

Den italienske komponisten Ennio Morricone er død. Det melder det italienske nyhetsbyrået Ansa mandag. Han ble 91 år gammel. Italieneren er en legende innen filmmusikk, og har komponert musikk for drøyt 500 filmer. Mest kjent er han kanskje for samarbeidet med regissør Sergio Leone om hans sjangerdefinerende spagettiwestern-filmer fra 60- og 70-tallet. Musikken til Quentin Tarantinos westernfilm «The Hateful Eight» innbrakte Morricone hans første «ordentlige» Oscar i 2016, etter at han i 2007 mottok en Æres-Oscar. ©NTB

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Statsbudsjett

Verken Creo eller Filmfor­bundet har store håp for stats­bud­sjettet. – De siste årene har vi bare hørt at det må strammes inn, sier Creos Hans Ole Rian.

Kulturtirsdag

I høst løfter Nasjo­nal­bi­blio­teket frem kinares­tau­ran­tene, rocke­kok­kene og det nynordiske kjøkkenet som brikker i landets nyere kultur­his­torie.

Tidsskrift

Med tids­skrif­tet «Samtal» vil en gruppe forskere fra Norge, Sverige og Danmark gi samfunns­forskningen tilbake til folket.