Arkitektur

Fransk raseri over riving

Eva Joly vil bruke sitt franske nettverk til å redde Y-blokka

Mener riving vil være en «skamplett på Norge»

FOR BEVARING: På oppløpssida kaster Eva Joly seg inn i kampen for å bevare Y-blokka i Oslo, en bygning som etter hennes skjønn er Norges fremste bidrag til verdensarkitekturen. FOTO: OLE BERG-RUSTEN, NTB SCANPIX Ole Berg-RustenFOR BEVARING: På oppløpssida kaster Eva Joly seg inn i kampen for å bevare Y-blokka i Oslo, en bygning som etter hennes skjønn er Norges fremste bidrag til verdensarkitekturen. FOTO: OLE BERG-RUSTEN, NTB SCANPIX Ole Berg-Rusten

– I Frankrike er det et eget navn for prosjekter som det nye regjeringskvartalet i Oslo: «Les grands prosjets inutils» eller «de store, unødvendige prosjekter», sier Eva Joly på telefon fra Frankrike.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturpolitikk

Frp vil ha mindre «sløsing» i Kultur­de­par­te­mentet. Nå foreslår de å kutte i NFI, Koro og Den kulturelle skole­sek­ken.

Kunst

Ansatte ved Munch­mu­seet mener de presses til å ødelegge kunstverk: – Ufattelig urimelig

Bøker

Den verdens­kjente forfat­teren Marilynne Robinson kommer til Oslo i april. – Et gledelig valg, sier redaktør Preben Jordal.