Analyse

På stedet hvil

100 millioner kan havne i ekstrem fattigdom:

TOMT: Stranda i Cancún i Mexico er tom for turister på grunn av covid-19-pandemien. Mange av landene som kategoriseres som framvoksende økonomier, rammes hardt av de økonomiske følgene av pandemien. FOTO: VICTOR RUIZ, AP/NTB SCANPIX Victor RuizTOMT: Stranda i Cancún i Mexico er tom for turister på grunn av covid-19-pandemien. Mange av landene som kategoriseres som framvoksende økonomier, rammes hardt av de økonomiske følgene av pandemien. FOTO: VICTOR RUIZ, AP/NTB SCANPIX Victor Ruiz

100 millioner mennesker kan bli sendt ned i ekstrem fattigdom – definert som å leve på mindre enn 1,90 dollar dagen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Tanzania

Etter det voldelige valget i oktober 2025, lever aktivister, kritikere og oppo­si­sjons­po­li­ti­kere farlig i Tanzania.

Cuba

USA forsøkte denne uka å få land til å boikotte en FN-debatt om Cuba-blokaden. En kubansk oppo­si­sjons­po­li­tiker ber Norge om å hjelpe Cuba ut av krisa.

Iran-krigen

Nato-toppmøtet havnet i skyggen av nye angrep fra USA mot Iran. Partenes ulike tolkninger av inten­sjons­av­talen kan bli et problem, mener Iran-ana­ly­ti­kere.