DØDEN I OSLO­FJOR­DEN

MYSTERIUM: På en strand utenfor Moss bruker Cathrine Nordsveen, Henning Røed og Andrine Halvorsen en hjemmesnekret sil til å skille ut plastkuler fra sanden. Om lag en halv milliard slike kuler ble nylig sluppet ut i Oslofjorden. Lenge var det et mysterium hvor de kom fra. Christopher OlssønMYSTERIUM: På en strand utenfor Moss bruker Cathrine Nordsveen, Henning Røed og Andrine Halvorsen en hjemmesnekret sil til å skille ut plastkuler fra sanden. Om lag en halv milliard slike kuler ble nylig sluppet ut i Oslofjorden. Lenge var det et mysterium hvor de kom fra. Christopher Olssøn

Henning Røed hadde advart oss på forhånd: Det ser helt forferdelig ut! Men det vi ser når vi parkerer bilen på Jeløya utenfor Moss, er en fredelig, liten sandstrand, gråblått vann, en molo og seilbåter. Sola skinner gjennom et tynt skydekke, Bastøferga stryker rolig forbi. Forferdelig er ikke ordet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dokument

Familie

Dette er den nye norske statusen

Sametinget

Nordka­lott­folket skal endevende samisk politikk. Så står resten av Norge for tur.

Nord-amerika

Canadas handels­­krig mot USA er en kamp for å overleve, og det er ikke gitt at den er mulig å vinne, sier Michael Ignatieff, tidligere leder av Canadas Liberale parti.