Minoriteter

Dette er også Norge

Norge fikk FN-kritikk i 2018 for etnisk profilering:

FORSKJELL: Norsk ungdom med minoritetsbakgrunn har lavere tillit til politiet og blir stoppet mest, viser en undersøkelse. Bildet viser politi på Oslo S. FOTO: FREDRIK HAGEN, NTB SCANPIX FORSKJELL: Norsk ungdom med minoritetsbakgrunn har lavere tillit til politiet og blir stoppet mest, viser en undersøkelse. Bildet viser politi på Oslo S. FOTO: FREDRIK HAGEN, NTB SCANPIX

Det er betydelige forskjeller mellom norsk og amerikansk virkelighet når det gjelder holdninger og atferd i politiet overfor personer med minoritetsbakgrunn. Men forskning fra de siste årene antyder at også ungdom med minoritetsbakgrunn i Norge stoppes oftere av politiet enn etnisk norske, og at tilliten til politiet er lav blant minoritetsungdom.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Oljefondet

Ni måneder etter at Etikkrådet ble satt på pause, sier tidligere rådsmedlem Cecilie Hel­les­tveit at Norge har mistet makt som pådriver for etiske inves­te­ringer.

Klima

Nøkkel­in­for­masjon om havet er blant det som kan gå tapt under Donald Trumps skrekk­re­gime, advarer professor Lars Henrik Smedsrud.

Reportasje

En måned brukte fire­barns­mor Jeanett Aspholt-Weisser 9000 kroner på diesel. Kutt i drivstoff­pri­sene er Frps største trekk­plas­ter, tror hun.