Barnehager

Frykter puslete kontroll

Kommuner vil miste adgangen til å føre økonomisk tilsyn med private barnehager:

SKAL TA KONTROLL: Kunnskaps- og integreringsminister Guri Melby (V) besøker Ammerudlia barnehage og snakker med Maya, Judi, Asiya og Michelle. Hun vil at staten får hele ansvaret for å drive økonomisk tilsyn med private barnehager. FOTO: VIDAR RUUD, NTB SCANPIX Vidar RuudSKAL TA KONTROLL: Kunnskaps- og integreringsminister Guri Melby (V) besøker Ammerudlia barnehage og snakker med Maya, Judi, Asiya og Michelle. Hun vil at staten får hele ansvaret for å drive økonomisk tilsyn med private barnehager. FOTO: VIDAR RUUD, NTB SCANPIX Vidar Ruud

Tross protester fra kommunesammenslutningen KS og storbyer som Oslo og Bergen, vil Stortinget mandag stemme for å frata kommunenes adgang til å drive økonomisk tilsyn med private barnehager i kommunen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Energi

Strøm­reg­ningen til skoler, barnehager og andre velferds­tjenester i Trøndelag gjør et enormt hopp i år, viser nye anslag. Lærere og helse­ar­bei­dere frykter vel­ferdskutt.

Overvåking

Norske fagfor­eninger er med på et storstilt, europeisk opprop med krav om at tek-giganten Palantir kastes ut av offentlig sektor.

Raudt

I eitt av dei sterkaste fylka til Raudt er det full splid om fyrste- og andre­kan­di­daten til fylkes­tinget.