Bøker

Det kollektive livet

Medan andre forfattarar har skrive idylliske «koronadagbøker», har Annie Ernaux hudfletta president Macron på fransk radio:

PÅVERKA: – Sjølv om eg lever privilegert, i eit hus med ein hage, og er både van med og avhengig av å vere åleine, så gjekk den plutselege oppløysinga av det kollektive livet djupt inn på meg, seier Annie Ernaux om koronakrisa. FOTO: Hanne Marie Lenth Solbø ISABELLE ESHRAGHIPÅVERKA: – Sjølv om eg lever privilegert, i eit hus med ein hage, og er både van med og avhengig av å vere åleine, så gjekk den plutselege oppløysinga av det kollektive livet djupt inn på meg, seier Annie Ernaux om koronakrisa. FOTO: Hanne Marie Lenth Solbø ISABELLE ESHRAGHI

Nokre veker etter at koronakrisa braut ut, oppstod ein debatt om koronadagbøker i Frankrike, slik det seinare også har gjort i Norge. Forfattarane Leïla Slimani og Marie Darrieussecq hadde søkt tilflukt i fritidsbustadane sine på landet og skildra søvnproblem og små vanskar i koronakvardagen frå dei idylliske omgivnadene der.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Forfatter Sigrid Undset blir vurdert som helgen. – Det høres nesten ut som en gimmick, sier litte­ra­tur­pro­fessor.

Kulturuka

Fotball er et spill uten ball, uttalte Drillo en gang på nitti­tal­let. Han får mer rett for hvert år som går.

Ny norsk sangbok

Sang har tapt terreng i norsk skole. Samtidig er forsk­nin­gen entydig på gevinstene av å bruke kroppens fremste instrument.