Kommentar

Ikke glem hjemmebanen

Er «internasjonalisme eller utryddelse» en reell motsetning?

VERDENSBORGER: Den tidligere greske finansministeren Yanis Varoufakis har tatt initiativ til en ny internasjonal venstrebevegelse. Men glemmer han kampene som må vinnes innenfor nasjonal­statene? FOTO: PAUL ZINKEN, AFP/NTB SCANPIX PAUL ZINKENVERDENSBORGER: Den tidligere greske finansministeren Yanis Varoufakis har tatt initiativ til en ny internasjonal venstrebevegelse. Men glemmer han kampene som må vinnes innenfor nasjonal­statene? FOTO: PAUL ZINKEN, AFP/NTB SCANPIX PAUL ZINKEN

Den franske sjefredaktøren Serge Halimi kommer med en treffende observasjon på vegne av den internasjonale venstresida på lederplass i den nyeste utgaven av Le Monde Diplomatique: «Nok en gang er den nyliberale verden i knestående – uten at vi har æren for det.» Like fullt åpner den doble pandemikrisa, som både er en global helsekrise og en potensielt enorm økonomisk krise, et nytt handlingsrom.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kommentar

At kunst­ver­denen også er et livsstils­fe­nomen, er godt kjent. Nå har galle­ris­tene dessuten entret restaurant- og hotell­bran­sjen.

Spielbergs ønskedrøm om et nytt medie­fel­lesskap er ufattelig regressiv.

Henie Onstad Kunst­sen­ter er kommet på utstilling hos konkur­renten Nasjo­nal­mu­seet.