Oljefondet

I hemmelig farvann

Advokatfirma avslørt av Panama-papirene hadde Nicolai Tangen på kundelista:

YACHT: Nicolai Tangens 115-fots seilbåt er nå registrert i Storbritannia, men båtens mannskap er fortsatt ansatt i et selskap på De britiske Jomfruøyer. FOTO: GUIDO CANTINI, CHARTER WORLD YACHT: Nicolai Tangens 115-fots seilbåt er nå registrert i Storbritannia, men båtens mannskap er fortsatt ansatt i et selskap på De britiske Jomfruøyer. FOTO: GUIDO CANTINI, CHARTER WORLD

Våren 2016 publiserte mediehus over hele verden historier fra tidenes største dokumentlekkasje. Panama-papirene avslørte statsledere, kjendiser og kriminelles bruk av skatteparadis. Dokumentene ble lekket fra advokatfirmaet Mossack Fonseca. Panama-selskapet var episenteret for det som ble en rekke avsløringer om skatteunndragelser, korrupsjon og hvitvasking.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.

Smarttelefon

Først tok psyko­lo­gene til orde for en 18-årsgrense på smart­te­lefon. Nå følger legene etter i et støtte­opp­rop. Hittil har de fått over 700 sig­na­turer, ifølge initia­tiv­taker Charlotte Lunde.

For reineierne er gjeter­dronen den største revo­lu­sjonen siden snøscoo­teren.