Kriminalitet

Norge ble advart

Eiendom-milliardæren Ilija Batljan arrestert i Sverige:

OPPKJØPER: Ilja Batljan snakket for norske eiendomsmeklere på Norefjell ski & spa i januar om sine planer for Norge. Nå er han arrestert for innsidehandel. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Foto: Tom Henning BratlieOPPKJØPER: Ilja Batljan snakket for norske eiendomsmeklere på Norefjell ski & spa i januar om sine planer for Norge. Nå er han arrestert for innsidehandel. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Foto: Tom Henning Bratlie

Størstedelen av Ilija Batljans eiendommer ligger i Sverige, men eiendomsmagnaten har den siste tida vendt blikket mot Norge, og spesielt norsk offentlig sektor. Den svensk-montenegrinske politikeren og forretningsmannen har det siste halvåret signalisert at han vil kjøpe opp mer eiendom i Norge, og leie dem ut til staten og kommunene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

I fjor endte lønns­veks­ten på 4,8 prosent. NHO-toppen mener den må kraftig ned.

Reportasje

Erik Charbellet går fra politiet til det nyopp­ret­tede Fair Play-kontoret i Møre og Romsdal. Han er sjokkert over omfanget av arbeids­livs­kri­mi­na­litet.

Klima

Det er ikke riktig at Norge har blant verdens mest ambisiøse klimamål, sier professor Elin Lerum Boasson. Hun etterlyser målrettet klima­po­li­tikk.