Skatteparadis

Går ut mot Norges Bank

Marianne Marthinsen mener Tangen-ansettelsen undergraver kampen mot skatteparadiser:

REAGERER: Marianne Marthinsen (Ap) mener skatteetikk bør bli et kriterium for selskaper Oljefondet investerer i, og at påtroppende oljefondssjef Nicolai Tangens bruk av skatteparadiser er problematisk. Hanna Kristin HjardarREAGERER: Marianne Marthinsen (Ap) mener skatteetikk bør bli et kriterium for selskaper Oljefondet investerer i, og at påtroppende oljefondssjef Nicolai Tangens bruk av skatteparadiser er problematisk. Hanna Kristin Hjardar

Ansettelsen av hedgefondforvalteren Nicolai Tangen som ny sjef for Oljefondet har skapt en rekke reaksjoner de siste ukene, men så langt har Arbeiderpartiet ikke villet kritisere verken Tangen eller Norges Bank.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Sametinget

Et dramatisk møte førte til mistil­lits­forslag og anklager om hemme­lig­hold. Alle partier må roe gemyttene, oppfordrer jurist og forsker Ande Somby.

Nedrustning

Professor Målfrid Braut-Hegghammer får Ingrid Aunes minnepris for sitt arbeid for kjerne­fy­sisk ikke-spredning og ned­rust­ning.

Barnevern

Hvorfor har regje­ringen brukt over fem år på å skjerpe politi­at­testen for ansatte i barne­ver­net? Det vil ikke justis­mi­nis­teren svare på.