Skatteparadis

Går ut mot Norges Bank

Marianne Marthinsen mener Tangen-ansettelsen undergraver kampen mot skatteparadiser:

REAGERER: Marianne Marthinsen (Ap) mener skatteetikk bør bli et kriterium for selskaper Oljefondet investerer i, og at påtroppende oljefondssjef Nicolai Tangens bruk av skatteparadiser er problematisk. Hanna Kristin HjardarREAGERER: Marianne Marthinsen (Ap) mener skatteetikk bør bli et kriterium for selskaper Oljefondet investerer i, og at påtroppende oljefondssjef Nicolai Tangens bruk av skatteparadiser er problematisk. Hanna Kristin Hjardar

Ansettelsen av hedgefondforvalteren Nicolai Tangen som ny sjef for Oljefondet har skapt en rekke reaksjoner de siste ukene, men så langt har Arbeiderpartiet ikke villet kritisere verken Tangen eller Norges Bank.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Datasenter

I 2024 ba Stortinget regje­ringen om et forbud mot krypto­ut­vinning i datasentre. Det blir stadig flere krypto-datasentre, men forbudet uteblir.

Arbeidsliv

I tre år har LO i Sverige forsøkt å streike fram tariff­av­tale med Tesla. Nå gir de opp.

Oljefondet

Ni måneder etter at Etikkrådet ble satt på pause, sier tidligere rådsmedlem Cecilie Hel­les­tveit at Norge har mistet makt som pådriver for etiske inves­te­ringer.