Dagboka

Bomba

  • Det familiestyrte, totalitære regimet og atommakta Nord-Korea, som ord vanskeleg kan skildre, kan vere på veg inn i ein tronarvekonflikt. Akkurat det 2020 trong no. Ingen har sett diktatoren Kim Jung-un, som etter rykta skal ha hatt ein hjarteoperasjon som ikkje gjekk etter planen. Han er no anten daud, i vegetativ tilstand eller heilt frisk, alt etter kvar du les. Det er ingen som veit noko om mannen som har vore vekke i to veker. Og kvifor har ingen aviser brukt tittelen «Kim Jong-Ill?»?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Marginer

Det er mye om dagen. Mye mer enn nok. Verden altså. Tror den har gått av hengslene. Sånn til de største grader. Henvender meg ofte til gæmliser for ro. Men de sier det hele er overdrevet.

Sykkel

Jeg er en av dem som, selvsagt ikke uten en viss selv­tilfredshet, nekter å benytte meg av el­­sparkesykler – eller el-løperhjul, som det heter her i Bergen. Det er klartflest nedsider med ­elsparkesykler, mener jeg. Ikke bare fører ­elsparkesyklene med seg alvorlige ­ulykker, en trend som for øvrig er økende. I tillegg vitner det om et kulturelt og fysisk forfall. På toppen av det ser det sykt dust ut. For hva skjedde med vanlig tråsykkel? Den er et utmerket framkomst­middel: miljøvennlig, ­effektiv, enkel og billig.

"Juli-blues"

Jeg har noe som jeg kaller for «juli-blues». Det er en følelse av nedstemthet som kommer krypende når julimåneden nærmer seg. En venn sa at hun aldri hadde hørt om juli-blues før, og da måtte jeg svare at det er en helt vanlig greie for mange som ble berørt av terrorangrepene den 22. juli i 2011. Det har nå gått 14 år siden den verste dagen i mitt liv. Jeg klamret meg inntil en fjellhylle og gjemte meg for livet, mens min storesøster ble skutt og drept. I dag vil jeg si at livet er skikkelig fint, og det har det vært i noen år nå. Likevel kommer den følelsen av juli-blues smygende.