Analyse

Bolsonaros støtte rakner

Brasilianerne vil ha tilbake de kubanske legene som ble kastet ut av landet:

FORSØMT OMRÅDE: En lokal frivillig bærer en pakke med såpe som skal deles ut i Rocinha-slummen i Rio de Janeiro i Brasil. De tettbebodde favelaene er ekstra sårbare for smittespredning. FOTO: LEO CORREA, AP/NTB SCANPIX Leo CorreaFORSØMT OMRÅDE: En lokal frivillig bærer en pakke med såpe som skal deles ut i Rocinha-slummen i Rio de Janeiro i Brasil. De tettbebodde favelaene er ekstra sårbare for smittespredning. FOTO: LEO CORREA, AP/NTB SCANPIX Leo Correa

Slumstrøk i Latin-Amerika og Karibia bærer ofte vakre navn som La Perla i San Juan på Puerto Rico eller Cité Soleil (Solbyen) i Port-au-Prince i Haiti. Den største favelaen i megabyen São Paulo, Brasils største, heter Paraisopolis (Paradisbyen).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Folkerett

Da Sør-Afrika tok Israel til FN-domstolen med folkemord­anklager, varslet Tyskland at de ville ta israelerne i forsvar. Nå trekker den tyske regje­ringen planene.

Iran

For den kurdisk-iranske gruppa PJAK er det uaktuelt å kjempe USAs krig mot Iran. – USA har ingen planer om å innføre demokrati, sier Rozerin Kemanger.

Eu

Viktor Orbán nekter å vike i konflikten om Ukraina-lånet. EU setter nå sin lit til det ungarske valget i april.