Album

Et blikk i en annens speil

I MEG REMY SIN MUSIKK: Er det personlige politisk. FOTO: JEFF BIERK I MEG REMY SIN MUSIKK: Er det personlige politisk. FOTO: JEFF BIERK

U.S. Girls

Heavy Light

4AD/Playground

En flamme trenger som kjent surstoff, om den ikke skal kveles. Surstoffet som kanadisk-amerikanske Meg Remy tilfører kunsten sin, er hentet fra den nordamerikanske populærmusikkhistorien. På nye «Heavy Light» finner vi elementer av soul, gospel og følsomme popballader, fremført av et stort kollektiv av musikere. Albumet er inspirert av Kafkas aforisme om at troen må være som en giljotin, tung og lett på en gang. Og det er betydelige lag av ubehag og tvil her, som mark eller barberblader inne i et skinnende rødt eple. Bak den vakre, delikate overflaten av lyd finner vi uro, fremmedgjøring og systemkritikk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Album

Open Mike Eagle & Kenny Segal

Doomed!

Open Mike Eagle og Kenny Segal viser tegn på finstemt symbiotisk musikalitet.

Stella Lefty

Long Way Home

Rike barn leker best, eller i hvert fall mest. Men så er ikke hovedproblemet med USAs siste countrypopstjerneskudd at faren hennes er verdens 852. rikeste (ifølge Forbes). Ei heller at gjennombruddshiten til Lefty, «Boston», muligens minner om Noah Kahans «Stick Season». Problemet er hvor middelmådig og generelt dette høres ut, selv med svindyre hjelpere om bord. Eller kanskje nettopp derfor – her er noen på jakt etter hooks og en lyd som slekter på Nashville-versjonen av Taylor Swift, bare veldig mange år senere, i en tid der Swift-popen dukker opp over alt, litt mer vannet ut for hvert forsøk på å gjenskape noe som allerede er gjort.

The Womack Sisters

The Womack Sisters

Womack-familien kjenner soulhistorien som få andre.