Bibliotek

Sår tvil om bibliotektall

Bibliotekar Ørjan Persen frykter at regjeringen bruker besøkstall til å legitimere satsing på «debattbibliotek»:

SKEPTISK: Bibliotekar Ørjan Persen mener det virker svært usannsynlig at andelen unike bibliotekbrukere har økt med 35 prosent på tre år. FOTO: PAUL S. AMUNDSEN Paul S. AmundsenSKEPTISK: Bibliotekar Ørjan Persen mener det virker svært usannsynlig at andelen unike bibliotekbrukere har økt med 35 prosent på tre år. FOTO: PAUL S. AMUNDSEN Paul S. Amundsen

«Rekordmange bruker bibliotekene», kunne man lese i flere medier i fjor. Gladmeldingen handlet om at over halvparten av befolkningen besøkte et folkebibliotek i løpet av det siste året.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Snart må Schibsted-­abon­nenter betale for å unngå data­spo­ring. Tidligere redaktør sier opp Aften­posten i protest.

Kulturuka

Sønnen til Stellan har skjønt det: Et mer mar­keds­styrt kulturliv betyr mer nepotisme.

Bøker

Stiftelsen Fritt Ord og forlaget Vigmostad & Bjørke har inngått allianse for å kjøpe Aschehoug. Det er positivt med tanke på norsk eierskap, sier medie­fors­ker Helge Rønning.