Serier

Seiler i uklart farvann

Tv-dokumentaren om Scandinavian Star-ulykken halter i starten.

DRAMA: Det virker ikke helt som tv-teamet bak «Scandinavian Star» stoler nok på krafta i det reine dokumentariske materialet, som skildringene til øyenvitner og etterlatte.FOTO: NRK NRKDRAMA: Det virker ikke helt som tv-teamet bak «Scandinavian Star» stoler nok på krafta i det reine dokumentariske materialet, som skildringene til øyenvitner og etterlatte.FOTO: NRK NRK

(Danish Documentary, Nordisk Film, NRK, TV4 og DR, 2020)

Regi: Mikala Krogh.

Produsenter: Sigrid Jonsson Dyekjær og Thomas Heinesen.

Manus: Nikolaj Scherfig.

Vises på: NRK1 søndager.

Lengde: Seks episoder à 59 min.

Natt til 7. april 1990 er skipet Scandinavian Star på vei fra Oslo til Frederikshavn i Danmark. Ute på Skagerrak bryter det ut brann om bord, og 159 mennesker mistet livet. Årsaken til brannen er aldri blitt oppklart. Det har gjort at saken har vært en verkebyll både i Norge og Danmark gjennom mange år.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Kunstnerne som måtte flykte fra Hitler, hadde radikale ideer i bagasjen. En av dem ville skjenke Bergen et Mount Rushmore.

Økonomi

2024 var et dårlig år for kultur­sek­toren i Kommune-Norge. Verre skal det bli, sier kultursjef Tora Klevås i Fred­rik­stad.

Ved veis ende

Statsviter Øyvind Østerud er død, 81 år gammel. Det er ikke mange igjen av hans kaliber, sier idéhis­to­riker Rune Slagstad.