Dagboka

Host, host

  • En snikende følelse av sårbarhet er over oss. På nyhetene ser vi kinesere i ansiktsmasker. Hele byer har vært stengt ned. På Youtube strømmes det live fra byggingen av et gigantsykehus i Wuhan. Det er effektivt, men føles som et stunt. Over 50.000 mennesker er bekreftet smittet av Korona-viruset, eller covid-19 som sykdommen fra viruset heter nå. I overkant av 1500 er så langt døde. Gårsdagen brakte også det første bekreftede dødsfallet i Europa: en 80 år gammel kinesisk turist på tur til Frankrike.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Eclipse

Da Kent Ranum, ordfører i Trondheim og høyremann, skulle lage bursdag for kona, leide han like godt inn Bonnie Tyler. Du vet, popdronninga som med hes stemme leverte slageren om «total eclipse of the heart»og at hun trengte en «hero». I påska fylte Ranum selv 50 år, og har overfor Adresseavisen bedyret at verken Bonnie Tyler eller Bryan Adams skal flys inn. Like fullt vil hans private bursdagsfest prege byen i dag, når 600 kjendiser, politikere og andre gilde gjester er invitert til først konsert i Nidarosdomen og så forestilling på Nye Hjorten teater. «Summen holder jeg for meg selv, men mye kan ikke måles i kroner og øre», sier Ranum til Adresseavisen. I skattelistene tjente han 13,1 millioner kroner i 2024, og hadde en formue på 31,1 millioner kroner. Formelt eier han ett selskap, som eier mange andre, og har i politikken erklært seg inhabil i mange saker som har med eiendom og næring å gjøre.

Bill

I 2001 skulle Bill Clinton komme til Trondheim. Den tidligere presidenten skulle holde foredrag for International Student Festival in Trondheim (Isfit). Det gikk dessverre ikke, men tunge krefter var i sving. Adresseavisen skrev at «møtesjef» Pål Dale fikk hjelp med å hanke inn Clinton «fra store gutter som Kjell Magne Bondevik, Knut Vollebæk og Thorbjørn Jagland». Utenriksminister Vollebæk «ringte nesten annenhver dag», sa Dale. Bondevik skrev et personlig brev og Jagland skrev faks. «Sparebank 1 Midt-Norge skulle dekke utgiftene, ordføreren tente på alle plugger, politiet var begynt å tenke på sikkerheten – byen var i beredskap» fortalte festivalsjef Marte Lerberg Kopstad til Adresseavisen.

Tapt seg

Forfattar Tomas Espedal meiner at Bergen har tapt seg, og at det no er vanskeleg å bu der. Om det siste stemmer, veit eg ikkje. Men at byen har mista noko, trur eg. Eg er i det heile sympatisk innstilt til tanken om at ting tapar seg. Det meste i verda gjer det. Det meste som skil seg ut, vil før eller sidan miste fortryllinga si og gli inn i den same forflatinga som alt anna. Eg er halvt bergensar og halvt sunnfjording.