Afghanistan

Enige om våpenhvile

USA og Taliban skal nærme seg permanent fredsavtale:

MOT SLUTTEN? Forbipasserende studerer åstedet for en bilbombe i Kabul i november i fjor. En sju dagers våpenhvile gir håp om at angrepene kan bli færre, siden USA og Taliban skal nærme seg en varig fredsavtale. FOTO: RAHMAT GUL, AP/NTB SCANPIX Rahmat GulMOT SLUTTEN? Forbipasserende studerer åstedet for en bilbombe i Kabul i november i fjor. En sju dagers våpenhvile gir håp om at angrepene kan bli færre, siden USA og Taliban skal nærme seg en varig fredsavtale. FOTO: RAHMAT GUL, AP/NTB SCANPIX Rahmat Gul

Sju dager er ikke nok til å løse konflikten i Afghanistan. Men det er det USA og Taliban i første omgang har blitt enige om. Sju dager hvor Taliban trapper ned sine militære angrep på et tidspunkt hvor Taliban tidligere lå i vinterdvale.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Tyskland

Høyre­eks­treme AFD har gjort et sjokkvalg i Sachsen-Anhalt, og satser på regje­ringsmakt i delstaten. Nå kan de få hjelp fra ytre venstre.

Argentina

Argentinas president Javier Milei har endret mening om Falklands­øyene. Han danser etter Trumps pipe, mener veteran.

Reportasje

Et parti som offisielt er erklært ekstre­mistisk og en trussel mot demo­kra­tiet kan i morgen vinne reint flertall i en tysk delstat.