Irak

USAs styrker blir

Irak fikk trusler om Iran-liknende sanksjoner fra USA:

IRAKISK FLAGG: En mann demonstrerer i Bagdad mot Iraks regjering. Nå er militærsamarbeidet med USA gjenopptatt. FOTO: ANMAR KHALIL, AP/NTB SCANPIX Khalid MohammedIRAKISK FLAGG: En mann demonstrerer i Bagdad mot Iraks regjering. Nå er militærsamarbeidet med USA gjenopptatt. FOTO: ANMAR KHALIL, AP/NTB SCANPIX Khalid Mohammed

Umiddelbart etter at USA likviderte general Qasem Soleimani, leder for Quds-styrken, utenlandsavdelingen i den iranske Revolusjonsgarden, og ledende irakiske militskommandanter i Bagdad 3. januar, ble USA bedt om å avvikle sitt militære nærvær i Irak.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Belarus

Den nye tilnær­mingen mellom USA og Belarus er ikke et sunn­hets­tegn, men et spill for galleriet, mener sønnen til en frigitt fagfor­enings­leder. Fortsatt sitter nærmere 1000 fengslet på tvilsomt grunnlag.

Analyse

Ven­strei­kon. Trumps nemesis. Gazas venn. Europas røde Orbán.

Usa

Et flertall av uavhengige velgere i USA støtter enkelte venstre­sa­ker som fremmes av Abdul El-Sayed og andre progres­sive kandidater, viser en måling.