Kommentar

Et europeisk tidsskifte

Vil Den europeiske union lide samme skjebne som Habsburgmonarkiet?

SER TORSKEN: Fiskerettigheter vil være et viktig spørsmål i forhandlingene mellom EU og Storbritannia om handelsvilkår etter brexit. Her er Boris Johnson på fiskemarkedet i Grimsby i valgkampen. © FOTO: BEN STANSALL, AP/NTB SCANPIX BEN STANSALLSER TORSKEN: Fiskerettigheter vil være et viktig spørsmål i forhandlingene mellom EU og Storbritannia om handelsvilkår etter brexit. Her er Boris Johnson på fiskemarkedet i Grimsby i valgkampen. © FOTO: BEN STANSALL, AP/NTB SCANPIX BEN STANSALL

Det er et dramatisk vendepunkt i europeisk historie når Storbritannia i dag forlater EU. Likevel er det ingen enighet om hvilke langsiktige virkninger det vil få. Den bulgarske statsviteren Ivan Krastev spør i boka «After Europe» om desintegrasjonen i EU kan sammenliknes med Habsburgmonarkiets sammenbrudd i 1918, da det en gang så mektige og multinasjonale Østerrike-Ungarn ble feid til side av den nasjonaldemokratiske mobiliseringen i Europa fra midten av 1800-tallet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kommentar

Få sjonglerer oldtida og samtida slik årets nobel­pris­vinnar Anne Carson gjer.

Finans­mi­nis­teren og Arbei­der­par­tiet har hastverk med å gjen­nom­føre en skatte­re­form som vil gi betydelige avgifts­øk­ninger for folk flest.

Dag Seierstad (1936–2026)