Kultur

Sinket av Bodø-firma

Dørleverandøren til Munch- og Nasjonalmuseet holdt på å gå konkurs – ble reddet denne uka:

UTSATT: Produksjonen av sikkerhetsdører til to nye museer holdt på å ta knekken på Bodø-selskapet Rapp Bomek. Her er direktør Terje Bøe (til venstre) ved det nye Munchmuseet i 2017, flankert av Per Ove Paulsen i Mil Sec. FOTO: FARTEIN RUDJORD Fartein RudjordUTSATT: Produksjonen av sikkerhetsdører til to nye museer holdt på å ta knekken på Bodø-selskapet Rapp Bomek. Her er direktør Terje Bøe (til venstre) ved det nye Munchmuseet i 2017, flankert av Per Ove Paulsen i Mil Sec. FOTO: FARTEIN RUDJORD Fartein Rudjord

I Oslo er to prestisjebygg i ferd med å ferdigstilles. Det nye Munchmuseet i Bjørvika og det nye Nasjonalmuseet på Vestbanetomta er planlagt å være to fyrtårn i Kultur-Norge. Men åpningen av begge de to storslåtte signalbyggene er utsatt – av nøyaktige samme grunn. Brann- og sikkerhetsdørene til de nye byggene lar nemlig vente på seg. Det er Bodø-selskapet Rapp Bomek som har hatt ansvaret for produksjonen av disse dørene, men allerede i høst kom meldinger om at selskapet var i økonomiske vanskeligheter.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

På tampen

I Trumpistan er medie­til­synet eit politisk våpen. Dårleg for demo­kra­tiet – profi­tabelt for nettplatt­former utan kontroll.

Vi havna på ...

... muse­ums­kon­fe­ranse om bevaring av kunst og kulturarv. Men først noe helt annet ...

Medier

Tidligere PFU-leder Sven Egil Omdal ser flere klare brudd på Vær varsom-­plakaten i Hans Rustads podkast.