Havvind

Konflikt til havs

Skotske fiskere advarer norske kolleger mot vindmøller:

I VEIEN: Skotske fiskere frykter at de planlagte havvind-parkene skal blokkere viktige fiskefelt. Her fra Equinors prosjekt Hywind Scotland. FOTO: ØYVIND GRAVÅS, WOLDCAM/EQUINOR I VEIEN: Skotske fiskere frykter at de planlagte havvind-parkene skal blokkere viktige fiskefelt. Her fra Equinors prosjekt Hywind Scotland. FOTO: ØYVIND GRAVÅS, WOLDCAM/EQUINOR

Vindkraft på land har skapt et folkelig opprør i Norge de siste årene. Flere vil plassere turbinene ute av syne: til havs.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Israel

Stats­mi­nis­terens varsel­lamper lyser rødt: Nå åpner Jonas Gahr Støre (Ap) for strengere sanksjoner mot Israel

Oljefondet

Senter­ung­dommen mener Sp må gjøre felles sak med venstre­sida, og kreve Oljefondet må ut av okkuperte områder.

Miljø

Utbre­delsen av havnespy i Norge ser ut til å gå lang­som­mere enn i begyn­nelsen, men samtidig fester den grepet i de områdene den er observert.