Kulturtirsdag

Picasso/Nesjar på fransk

Striden om Y-blokka fortsetter. 95 år gammel rakk Picasso-biografen John Richardson å plassere den i en europeisk sammenheng.

«Det var der jeg ble voksen, en skikkelse i kunstverdenen, en venn av Picasso og Braque.» Ordene er John Richardsons, og de er trykt i forordet til «John Richardson: At Home», boken som muligens ble forfatterens siste. Han døde i fjor, i en alder av 95, med status som Pablo Picassos mest kjente biograf. Den siterte setningen handler om Chateau de Castille, det sydfranske slottet som Richardson bodde i gjennom 1950-tallet, og som han utropte til «utvilsomt det viktigste huset i livet mitt».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Julekalender

90 minutter i Repub­likkens tjeneste.

Statsbudsjett

Ap, Sp og Rødt reverserer kuttet i stipend til elever på folke­høg­skole. – Vil ha stor betydning, sier Anne Tingelstad Wøien, leder i Folke­høg­skole­rådet.

Kulturrådet

I kjølvannet av høstens habilitets­saker tar kunstner Morten Traavik nå til orde for å endre dagens tilde­lings­system i Kultur­rådet.