Arbeidsliv

Norge verst mot muslimer

Det er tre ganger vanskeligere å få jobbintervju for muslimer enn ikke-religiøse nordmenn:

IKKE OVERRASKET: Basim Ghozlan, forstander i menigheten Det islamske forbund, mener undersøkelsen er nok et bevis for at det trengs en handlingsplan mot muslimhat. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Anniken C. Mohr /klassekampenIKKE OVERRASKET: Basim Ghozlan, forstander i menigheten Det islamske forbund, mener undersøkelsen er nok et bevis for at det trengs en handlingsplan mot muslimhat. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Anniken C. Mohr /klassekampen

Har du pakistansk navn, har du 30 prosent mindre sjanse til å bli innkalt til jobbintervju enn dem med norskklingende navn. Hvis du i tillegg oppgir at du har tilknytning til islam, synker sjansene med ytterligere 30 prosent.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Barnevern

Staten ble varslet. To barn bor fortsatt på insti­tusjon med krim-kopling.

Arbeidsliv

LO-toppene vil endre AFP-ordningen, som sikrer solid tilleggs­pensjon for mange arbeidere. Men først må de overbevise egne medlemmer, og så NHO.

Energi

Danskene vraker førstemann til mølla-prinsippet og tar politisk kontroll over hvem som får tilgang til strøm­net­tet. Se og lær, sier Rødt til regje­ringen.