Arbeidsliv

Norge verst mot muslimer

Det er tre ganger vanskeligere å få jobbintervju for muslimer enn ikke-religiøse nordmenn:

IKKE OVERRASKET: Basim Ghozlan, forstander i menigheten Det islamske forbund, mener undersøkelsen er nok et bevis for at det trengs en handlingsplan mot muslimhat. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Anniken C. Mohr /klassekampenIKKE OVERRASKET: Basim Ghozlan, forstander i menigheten Det islamske forbund, mener undersøkelsen er nok et bevis for at det trengs en handlingsplan mot muslimhat. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Anniken C. Mohr /klassekampen

Har du pakistansk navn, har du 30 prosent mindre sjanse til å bli innkalt til jobbintervju enn dem med norskklingende navn. Hvis du i tillegg oppgir at du har tilknytning til islam, synker sjansene med ytterligere 30 prosent.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Surrogati øker i Colombia, der Angie er én av tusenvis av surro­gat­mødre. Når surrogati blir ulovlig et sted, dukker det opp på et annet, sier forsker Kristin Engh Førde.

Epstein-dokumenta

Klokker, leilegheit og luksus­fe­riar: Dette må dei Epstein-tilknytte svare for

Kriminalitet

Arbeids­le­dige og trygda er overre­pre­sentert i draps­sta­ti­stikken, ifølge ein fersk Kripos-rapport.