Arbeidsliv

Norge verst mot muslimer

Det er tre ganger vanskeligere å få jobbintervju for muslimer enn ikke-religiøse nordmenn:

IKKE OVERRASKET: Basim Ghozlan, forstander i menigheten Det islamske forbund, mener undersøkelsen er nok et bevis for at det trengs en handlingsplan mot muslimhat. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Anniken C. Mohr /klassekampenIKKE OVERRASKET: Basim Ghozlan, forstander i menigheten Det islamske forbund, mener undersøkelsen er nok et bevis for at det trengs en handlingsplan mot muslimhat. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Anniken C. Mohr /klassekampen

Har du pakistansk navn, har du 30 prosent mindre sjanse til å bli innkalt til jobbintervju enn dem med norskklingende navn. Hvis du i tillegg oppgir at du har tilknytning til islam, synker sjansene med ytterligere 30 prosent.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Utdanning

Pisa-vinner Estland har ett råd til land som vil lære

Kriminalomsorg

Retts­psy­kiater Randi Rosenqvist er bekymret for kuttene i norske fengsler, i en tid hvor stadig flere innsatte er psykisk syke.

Barnevern

Tidlegare barne­mi­nister Kjersti Toppe (Sp) vil legga ned Bufetats godkjen­nings­organ for barne­verns­in­sti­tu­sjonar.