Neshornet

Under ideens vælde

Skrivingen er det som betyr noe for Dag Solstad, men han blir ikke fornærmet om det ikke betyr noe for andre.

ANSIKT TIL ANSIKT: – Jeg har sett levende neshorn i Berlin, forteller neshornprisvinner Dag Solstad, som lyser opp da han får se Christine Aspelunds bronsefigur. Foto: Tom Henning BratlieANSIKT TIL ANSIKT: – Jeg har sett levende neshorn i Berlin, forteller neshornprisvinner Dag Solstad, som lyser opp da han får se Christine Aspelunds bronsefigur. Foto: Tom Henning Bratlie

Et kapittel i Klassekampens mye myteomspunne historie handler om Dag Solstads tid som partiansatt kulturredaktør i 1978, et av mange kritiske år i avisa. Anekdotene har villet ha det til at Solstad knapt hadde gjort seg kjent på kontoret i Fyrstikkalleen før han forlot det i en slik hast at frakkeskjøtene flagret bak ham.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Essay

Etter at han tømte moras hus i Wisconsin, fant John Erik Riley en ikke-framkalt filmrull. Det ble starten på en reise gjennom flere mørklagte rom.

Natur

Villrein, klima­end­ringer og hytte­ut­bygging truer påske­ski­turen. Vi spurte Stein P. Aasheim til råds.

Design

Lang­sla­gets VM-drakter slaktes og hylles for sitt viking-preg. Men fotball­his­to­rien viser at Norge langt fra er aleine om å spille på nasjonale symboler.