Neshornet

Under ideens vælde

Skrivingen er det som betyr noe for Dag Solstad, men han blir ikke fornærmet om det ikke betyr noe for andre.

ANSIKT TIL ANSIKT: – Jeg har sett levende neshorn i Berlin, forteller neshornprisvinner Dag Solstad, som lyser opp da han får se Christine Aspelunds bronsefigur. Foto: Tom Henning BratlieANSIKT TIL ANSIKT: – Jeg har sett levende neshorn i Berlin, forteller neshornprisvinner Dag Solstad, som lyser opp da han får se Christine Aspelunds bronsefigur. Foto: Tom Henning Bratlie

Et kapittel i Klassekampens mye myteomspunne historie handler om Dag Solstads tid som partiansatt kulturredaktør i 1978, et av mange kritiske år i avisa. Anekdotene har villet ha det til at Solstad knapt hadde gjort seg kjent på kontoret i Fyrstikkalleen før han forlot det i en slik hast at frakkeskjøtene flagret bak ham.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Scenekunst

Teater­re­gis­søren Andriy Zholdak er tilbake i Kyiv – med et budskap som provoserer mange ukrainere.

Nyttårskonkurranse

Stol på pessi­misten i deg selv og svar nei der alle andre kanskje svarer ja. Det er stall­tip­sene fra årets vinnere av Klasse­kam­pens spålek for 2025.

2025

I 2025 har vi mistet noen av våre største kultur­per­son­lig­heter. Hvem skal fylle Solstads, Køltzows og Blekens sko?