Neshornet

Under ideens vælde

Skrivingen er det som betyr noe for Dag Solstad, men han blir ikke fornærmet om det ikke betyr noe for andre.

ANSIKT TIL ANSIKT: – Jeg har sett levende neshorn i Berlin, forteller neshornprisvinner Dag Solstad, som lyser opp da han får se Christine Aspelunds bronsefigur. Foto: Tom Henning BratlieANSIKT TIL ANSIKT: – Jeg har sett levende neshorn i Berlin, forteller neshornprisvinner Dag Solstad, som lyser opp da han får se Christine Aspelunds bronsefigur. Foto: Tom Henning Bratlie

Et kapittel i Klassekampens mye myteomspunne historie handler om Dag Solstads tid som partiansatt kulturredaktør i 1978, et av mange kritiske år i avisa. Anekdotene har villet ha det til at Solstad knapt hadde gjort seg kjent på kontoret i Fyrstikkalleen før han forlot det i en slik hast at frakkeskjøtene flagret bak ham.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Festival

Festi­valens nye VIP-tilbud lover «den perfekte kombi­na­sjonen av festival og komfort». Øya er blitt til flere øyer, mener kritiker.

Scenekunst

Bransje­ve­teran Tove Bratten mener både regje­ringen og Kultur­rådet fortjener et kritisk blikk etter nedleg­gelsen av Verdens­teatret.

Akademia

Flere har hevdet at Norge bruker for mye ressurser på forsk­nings­by­rå­krati og at Forsk­nings­rådet bør inn­skren­kes. Rådet forsvarer egen posisjon.