Klima

Vil ha norske klimasvar

Norge i forhandlinger om avtale som øker selskapers makt til å straffe klimatiltak:

SKUMLE RØYKSIGNALER: Norske organisasjoner frykter at Norge vil ratifisere en avtale som gjør klimapolitikk vanskeligere. Blant annet har avtalen gitt svenske Vattenfall muligheten til å saksøke Tyskland for reguleringer som har rammet selskapets inntekter. Her fra selskapets kullkraftverk i Jaenschwalde. FOTO: PATRICK PLEUL, GERMANY OUT/AFP/NTB SCANPIX PATRICK PLEULSKUMLE RØYKSIGNALER: Norske organisasjoner frykter at Norge vil ratifisere en avtale som gjør klimapolitikk vanskeligere. Blant annet har avtalen gitt svenske Vattenfall muligheten til å saksøke Tyskland for reguleringer som har rammet selskapets inntekter. Her fra selskapets kullkraftverk i Jaenschwalde. FOTO: PATRICK PLEUL, GERMANY OUT/AFP/NTB SCANPIX PATRICK PLEUL

I skyggen fra klimatoppmøtet i Madrid jobber forurensende storselskaper for å utvide sin makt til å motarbeide klima- og miljøreguleringer.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Israel

Valgko­mi­teen har ekskludert arabiske partier fra valget i Israel. Det støttes av Benjamin Netanyahus fremste rivaler.

Reportasje

Det kurdiske selvstyret i Nordøst-Syria er historie. Nå frykter kvinne­be­ve­gelsen at de vil miste alt det de har ofret så mye for.

Jemen

Houthiene kjemper for å frigjøre Jemen fra Saudi-Arabia, sier Houthi-topp Mohammed al-Bukheiti.