Bøker

Krangler heller på nettet

Forfattere og kritikere mener litteraturdebatten blir mer intern og marginal når den flyttes til Facebook:

LIK OG DEL: Det er lenge siden forrige gang en riksavis hadde en litteraturdebatt som la beslag på debattspaltene i uke- og månedsvis. Nå utkjempes stadig flere litterære kamper med «likes» og hjerter på Facebook. LIK OG DEL: Det er lenge siden forrige gang en riksavis hadde en litteraturdebatt som la beslag på debattspaltene i uke- og månedsvis. Nå utkjempes stadig flere litterære kamper med «likes» og hjerter på Facebook.

Likes, delinger, tagging og blokking. Et hjerte eller en sint emoji. Selv litteraturkritiker Bernhard Ellefsen, som aldri har registrert seg på Facebook, vet hva det handler om. Når det diskuteres på verdens største sosiale medium, kan det gå hardt for seg, uten at en veldig lang tankerekke ligger bak det som blir skrevet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ved veis ende

Dag Seierstad (1936–2026)

Kunst

I Paris stilte Ragnhild Keyser ut med Pablo Picasso. Her hjemme ble hun kalt en maler­kunstens stivkrampe­pa­sient, og verkene karak­te­risert som «kubistisk barnesnak».

Bøker

Bjørneboe er sentral i fortel­lingen om Torgersen, mener Bjørn Olav Jahr