Kulturtirsdag

Bauhaus på motorsykkel

I år fyller Bauhaus-skolen 100 år. Nå løfter Arkitekturmuseet frem den barske norske studenten som kjørte motorsykkel mellom Dessau og Oslo.

Han har strøket håret bakover, og brillene har han festet i pannen. I halsen har han et skjerf, på ryggen en stor sekk. Ola Mørk Sandvik (1911–1993) sitter på en motorsykkel, og etter oppakningen å dømme er han forberedt på langtur. Den unge nordmannen stirrer selvbevisst på fotografen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

78 prosent av boka «Trump og filo­so­fene» slo ut i kunstig intel­li­gens-detektor. Redaktør Audun Lindholm mener det er nytteløst å avvise KI full­sten­dig.

Arkitektur

Vår tids arkitektur er ikke modern­istisk – den bare hermer, ifølge arki­tek­tur­his­to­riker Espen Johnsen.

Kommentar

En Cuckoo er ikke bare en riskoker. For den sør­koreanske Ibsen­pris­vin­neren Jaha Koo er den et barn av finans­krisen som rammet hjemlandet hans i 1997.