Notert

Kritikere fikk svar

NOTERT:

FOTO: ALMIR RAZIC, AFP/NTB SCANPIX Almir RazicFOTO: ALMIR RAZIC, AFP/NTB SCANPIX Almir Razic

Svenska Akademien har skrevet et svar til de ni bosniske foreningene som har protestert på valget av Peter Handke som nobelprisvinner. «Det er åpenbart at vi forstår Handkes litterære verk veldig forskjellig», konstaterer Akademiens sekretær Anders Olsson i svarbrevet. «Derimot ser vi ut til å dele oppfatningen av at vi stoler på Haag-tribunalets legale og grundige vurdering.» Murat Tahirovic, formann i Foreningen for folkemordets ofre og vitner, skriver til Dagens Nyheter at svaret er «skammelig». Bendik Wold

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Albanias stats­mi­nister har på si lenge vært kunstner i det inter­na­sjo­nale topp­sjik­tet. Sommerens «flamingore­vo­lu­sjon» har satt press på Edi Rama.

Scenekunst

16 kompanier søkte på scene­kunst­ord­ningen for etablerte grupper i år. Bare ett nytt kompani fikk støtte.

Kunstig intelligens

Nasjo­nal­bi­blio­teket ruller ut språk­mo­deller trent på norske aviser. Kan utgjøre en forskjell, tror KI-ekspert Morten Goodwin.