Asyl

Mannen ble sendt ut

En av Arne Vistes ansatte returnert til Iran etter sultestreik:

BEKYMRET: Shiva Sultanfar er bekymret for helsa til sin mann Karim Salahy, som sultestreiket i en måned. Her er hun avbildet på Trandum. FOTO: ODIN JÆGER Odin JaegerBEKYMRET: Shiva Sultanfar er bekymret for helsa til sin mann Karim Salahy, som sultestreiket i en måned. Her er hun avbildet på Trandum. FOTO: ODIN JÆGER Odin Jaeger

Den iranske kurderen, regimekritikeren og kristne konvertitten Karim Salahy ble natt til i går uttransportert fra Trandum – for andre gang.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.