Dagboka

To og to

  • To grå duer satt helt inntil hverandre utafor jobbvinduet en morgen. Den ene så rett fram, og den andre pirka med nebbet borti nakken på den andre. Som for å kose eller fjerne noe skitt. Den første så ut til å like det, og ble stående helt stille mens duevennen dreiv på. Etter en stund slutta dua å pirke, og de sto bare helt stille ved siden av hverandre. Det fikk meg til å tenke på en samtale jeg hørte mellom et eldre par på bussen for en stund siden.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Ro, ro, ro

Norge har gått av hengslene før søndagens VM-kamp mot Brasil. Selv uinteresserte er interessert og kjenner det rykke i romusklene. Never mind at vikingene seilte når de skulle langt av gårde, og at de sannsynligvis ikke trommet takta urytmisk. Gode roere kunne instinktivt kjenne takta i skipet. Men vi kjenner draget fra tidsånden, og den er ikledd rød og blå fotballtrøye, og en vikinghjelm hist og her. Fotballen har allerede fått varige konsekvenser. På forsida av VG lå i går et bilde av to babyer, i flaggsokker, omkranset av rødt, hvitt og blått.

Prissjokk

Hva er vitsen med strømsalgselskapene? Spørsmålet trenger seg på etter et vedtak fra Forbrukertilsynet denne uka. De konkluderer med at flere av landets største strømsalgselskaper har ranet kundene sine på kynisk vis. Inntil for få år sidenble kundene tilbudt såkalte «variable strømavtaler» hvor prisen skulle justeres månedlig basert på prisene i kraftmarkedet. Avtalene var litt dyrere enn spotprisavtaler, men ga mer forutsigbarhet og mindre av de ville svingningene som følger å være del av et dysfunksjonelt europeisk kraftmarked. De siste årene har selskapene i stor grad sluttet å tilby avtalene, fordi store prissvingninger betyr risiko for selskapene. Ved avvikling av avtalene har flere selskap valgt å la avtalene fortsette for eksisterende kunder, men låst prisen langt over markedspris. Kunder har måttet betale opptil 2 kroner kilowattimen. Omtrent 60.000 kunder som har trodd at de var skjermet fra strømmarkedets herjinger, har isteden fått fast, vanvittig høy pris.

Pessimist

Det norske VM-eventyret har vært litt av en fest så langt, med unntak av kampen mot Frankrike. Ikke bare har Norge vist god form, vi har også vist at vi har spillere i verdensklasse, og har blitt maskoter for alle de andre nasjonene med roing og vikingestetikk. Kort sagt, Norge er i vinden. For de av oss som har levd lenge nok til å huske 28 år med utsagn av typen «Norge suger i fotball» og «vi har ingenting i VM å gjøre», er det nesten rart å se den yngre garde være så ublu ekstatiske på Norges vegne. De aller yngste kan stolt si at Norges herrelandslag foreløpig bare har tapt én VM-kamp. At vi har kvalifisert oss før, vet de ikke. Jeg kjenner at jeg enda er litt skeptisk til Norge som lag. Vel har vi noen ess, men spiller vi ikke ennå litt traust? Litt mye defensivt spill, litt for mange pasninger foran mål som bare ikke sitter, litt mye surr? Det er godt mulig at traumet over å være så uglesett som fotballnasjon – på herresiden, altså – har satt seg.