Klima

Kan kjøpe seg klimafri

En EU-avtale åpner for at Norge unngår innenlandske klimakutt mot 2030:

KAN UNNGÅ KUTT I NORGE: Norge sliter med å nå klimamålene. I avtalen om klimakutt med EU får Norge tilgang på mekanismer som gjør at man kan komme unna klimakutt fram mot 2030. Her er klimaminister Ola Elvestuen på skolestreik for klima i mars i år. FOTO: ANDREA GJESTVANG Andrea GjestvangKAN UNNGÅ KUTT I NORGE: Norge sliter med å nå klimamålene. I avtalen om klimakutt med EU får Norge tilgang på mekanismer som gjør at man kan komme unna klimakutt fram mot 2030. Her er klimaminister Ola Elvestuen på skolestreik for klima i mars i år. FOTO: ANDREA GJESTVANG Andrea Gjestvang

Da regjeringen la fram statsbudsjettet på mandag, ble det klart at det går mot havari for de norske klimamålene for 2020. Beregningene i budsjettet viser at man vil være langt fra å nå klimamålene som ble nedfelt i Stortingets klimaforlik fra 2008.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Melkøya

Regjeringa lova å nær doble kraft­pro­duk­sjonen i Finnmark innan 2030. Det er heilt urea­lis­tisk, seier kraft­ana­ly­ti­karar.

Melkøya

Rødt mener SV gir etter for oljepress

Syria

Mani Hussaini (Ap) er fortvilet over situa­sjonen i Syria. Han ber Norge gjør alt de kan for å trygge kurderne.