Rytmeprat

Rytmen er en danser

Ndagga Rhythm Force: På «hjemmebane» i Kreuzberg med Mark Ernestus og hans eksplosive afrikanske supergruppe.

$ID/[No paragraph style]:MUSIKK SOM BEVEGER: Danser Fatou Wore Mboup i front som integrert, for ikke å si essensiell del av det musikalske uttrykket til Mark Ernestus’ Ndagga Rhythm Force, live i Berlin på klubben Gretchen i januar. Kaja Smith$ID/[No paragraph style]:MUSIKK SOM BEVEGER: Danser Fatou Wore Mboup i front som integrert, for ikke å si essensiell del av det musikalske uttrykket til Mark Ernestus’ Ndagga Rhythm Force, live i Berlin på klubben Gretchen i januar. Kaja Smith

Alle språk har rytme, men rytmer har også språk. Og kanskje er det mer korrekt å si at rytme er språk. Som taler på tvers av barrierer, og bryter gjennom boblene vi har bygd rundt oss i den moderne storbyen. På rett sted og til rett tid kan de snakke til deg sånn. Og noen ganger på antatt feil sted og tid, som en tilfeldig tirsdag kveld i slutten av januar, i en ombygd militærstall i den mer gentrifiserte sørlige utkanten av Kreuzberg i Berlin. Gretchen, som lokalet heter, har siden begynnelsen av tiåret servert synkoper og polyrytmer til fire-flate-hovedstaden, med sittegrupper og discokule i et avlangt, mellomstort lokale, og et fusiontungt program preget av drum’n’bass, hiphop og diverse avarter av dub og jazz – som om man var nedi dumpa ved Akerselva på slutten av nittitallet en gang.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Essay

Hva gjør noe fengende?

En god popmelodi trenger ikke nødvendigvis å overraske oss, skriver Ketil Kinden Endresen.

Album

Gjennom porten

Solid fra Bjørnstad og Haga, men melodiene fester seg ikke.

Kommentar

Wham i Kina

Jeg har fulgt manager, låtskriver, forfatter og filmskaper Simon Napier-Bell tett siden debutboka «You Don’t Have To Say You Love Me» fra 1983. På 60-tallet var han en kontroversiell manager for bl.a. The Yardbirds og Marc Bolan, mens på 80-tallet var han mannen som tok Wham til det kommunistiske Kina, som første vestlige popgruppe. Kina hadde vært lukket mot omverdenen noen tiår etter 1949-revolusjonen. Markedsreformen og den økonomiske åpningen kom i 1978 mens full integrering i verdensøkonomien først skjedde i 2001. I forbindelse med premieren på dokumentaren «Wham! 10 Days in China» 28. juli i år lempet Napier-Bell noen fornøyelige anekdoter på Substack-siden sin. Det var i mai 1983 på Bombay Brasserie, South Kensington i West London det skjedde. Napier-Bell og management-partneren Jazz Summers hadde sitt første middagsmøte med sin nye signering, Wham.