Anmeldelse

Kjærleikens tilstandar

Nærvær: Therese Tungen skriv langsame noveller med nerve.

KLASSISKE KVALITETAR: Therese Tungen må ha late seg påverke av Alice Munro. FOTO: TINE POPPE KLASSISKE KVALITETAR: Therese Tungen må ha late seg påverke av Alice Munro. FOTO: TINE POPPE

Therese Tungen

Kjærleik og det som liknar

Litteratur

Aschehoug 2019, 334 sider

Kva liknar på kjærleik? Nærleik rimar på kjærleik, varme kjenner ein for fleire enn den næraste, og begjær kan bety både det eine og det andre. Sorg, sinne, skuffelse kan vere teikn på kjærleik, men kan kjærleiken også vere valdeleg? Og kva skjer med kjærleiken som har budd i oss før – forsvinn den, eller ligg den der, usynleg og umerkeleg, også for oss sjølve? Snakkar vi om det same, når vi snakkar om kjærleik?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Intervju

Litte­ra­tur­kri­tikkens historie er gjennom­syret av krise­be­skri­velser. Men Sissel Furuseth tror neppe kritikken dør med det første.

Essay

Tale til Bokma­ga­sinet på 20-årsdagen.

Kommentar

De siste årenes litterære strøm­nin­ger viser at forholdet mellom menneske og natur kan tenkes mindre hierarkisk.