ECM 50 år

Tiden før og etter

Jubileumshilsen: Mette Henriette debuterte på Manfred Eichers plateselskap i 2015. Det endret landskapet rundt henne.

PÅ ECM: Om Mette Henriettes platedebut skrev vår anmelder dette: «Selv når vi spaserer rolig i Mette Henriettes åpne lydlandskap, begynner veien plutselig å svikte under føttene våre. Her er en uro i det fredelige.» FOTO: ANTON CORBIJN/ECM PÅ ECM: Om Mette Henriettes platedebut skrev vår anmelder dette: «Selv når vi spaserer rolig i Mette Henriettes åpne lydlandskap, begynner veien plutselig å svikte under føttene våre. Her er en uro i det fredelige.» FOTO: ANTON CORBIJN/ECM

En kveld i november. Lufta var skarp. Ingen av oss visste stort om den andre, så det var vel tilfeldigheter som gjorde at vi kom i prat. Eller meningen. Uansett hva det var, så skjedde det. Vi utvekslet noen ord mens bandoneonisten Dino Saluzzi framme ved scenen forberedte seg til andre sett. Bakerst i konsertlokalet skjønte vi fort at vi delte mer enn en interesse for dette instrumentet, som på 1800-tallet reiste med tyske sjøfolk over til et land hvor tangoen var i oppblomstring.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Album

Modige pionerer

Bat Records tok ingen hensyn.

Kommentar

Sunos sjarm­of­fensiv

Suno er den største plattformen for generativ KI i musikk, med over 100 millioner brukere. Det har gått to siden de ble saksøkt av Universal, Sony og Warner – de tre store plateselskapene – for å ha trent sin KI-modell på opphavsrettslig beskyttet musikk, stort sett rippet fra Youtube. I fjor høst brøt Warner ut og gjorde en lisensavtale, mens Universal og Sony så sent som forrige uke utvidet sine søksmål. Et annet mye omtalt søksmål er seieren som tyske Gema (tilsvarer Tono i Norge) vant i sommer, i en dom som fastslår at Suno har krenket opphavsretten gjennom ulisensiert bruk av musikk. Saken omhandlet en eldre modell (versjon 3) av Suno, som greide å generere nesten likelydende kopier av originallåter. Men hva skjer? Den 12. august kom nyheten om at verdens fjerde største musikkselskap BMG har inngått en global lisensavtale med Suno. Suno innfører (høyst nødvendige) begrensninger på hvor mange sanger brukerne kan laste opp på strømmetjenester, og de har i sine blogginnlegg begynt å poengtere at de vil samarbeide med bransjen og rettighetshavere.

Album

Grieg på ny igjen

Det folkemusikalske ved Edvard Grieg videreutvikles enda mer.