Valget

MDGs aller første

TAR ORDFØRERKJEDET: Ørjan Jensen (52) fra MDG blir den nye ordføreren i Vardø. FOTO: MDG Thomas EkstromTAR ORDFØRERKJEDET: Ørjan Jensen (52) fra MDG blir den nye ordføreren i Vardø. FOTO: MDG Thomas Ekstrom

2000 kilometer fra Oslo har MDG gjort et brakvalg i Vardø, helt øst i Finnmark. 23,2 prosent av stemmene gikk til MDG, noe som gjør Vardø til partiets beste kommune. Til sammenlikning fikk de 15,2 prosent av stemmene i Oslo.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Våpenproduksjon

Regje­ringen setter av milliarder til våpen­pro­duk­sjon. Derfor forventer Stortinget at det settes tydelige krav til produ­sen­tene. Rødt vil ha forsik­ringer om at norske våpen ikke benyttes i an­greps­krig.

Ministernes mester

Ingen energi­mi­nister har sete lengre enn elekt­ro­mon­tøren Terje Aasland. Men noko særleg ny kraft­pro­duksjon har det ikkje blitt mens Aasland har styrt.

Ministernes mester

For Tungt engasje­ment, mener ekspertene