Dagboka

Gull verd

  • En natt for et par uker siden tok ubudne gjester seg i all stillhet inn i fiskebilen på Bossekop torg i Alta, og forsynte seg av verdiene. Bilen var låst, og kjølesystemet tok vare på den ettertraktede lasten. Her var fine reker fra nordnorske fjorder, laks fra merder i iskaldt hav, samt torsk i alle varianter, sei, hyse, litt steinbit og kongekrabbe. Fiskehandler Jens Kristian Mathisen oppdaget selv innbruddet. Bakdøra var brutt opp, og en nesten full isoporkasse med røkt torsk var fjernet. Like bortenfor fant man seinere den ødelagte kassa, men fisken har ingen sett siden. Laksen var ikke rørt, heller ikke fiskehandlerens vekslepenger eller andre verdisaker. Men røkt torsk var populært. Utsalgspris: 189 kroner per kilo.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Solhatt

Nå går det mot mørkere tider, på konkret og metaforisk vis. For det første, helt konkret, er årets høstjevndøgn overstått. Det er det døgnet i september når dag og natt er like lange, på hele jorda. Og deretter, for oss som bor langt nord i verden, blir antallet timer med dagslys kortere, til dagene er helt ulidelig korte. Jevne forhold mellom sol og skygge er sjelden, og overskygges altså fort nok av den sedvanlige ujevnhet, også metaforisk. På nrk.no var den tidligere toppdiplomaten Terje Rød-Larsen i går avbildet. Han satt i solhatt, utenfor villaen han eier på øya Paxos i Hellas.

Drepende

Den delvis statseide våpenfabrikken Nammo på Raufoss demonstrerte nylig siste nytt innen norskproduserte angrepsdroner, svært dødelige sådan. Blant mediene som var invitert, var Forsvarets Forum, som i tekst og bilder skildrer hvor presist disse dronene treffer en sivil kassevogn. Bang – og den sprenges til mange små metallfraksjoner. At Norge er en stor våpeneksportør, er kjent, men det grusomme med de stadig mer avanserte våpnene kommer nå ekstra tydelig fram. Nammo har utviklet Norges første angrepsdrone, en såkalt FPV-modell, som betyr at det er kamera på dronen. Dronepiloten kan fra lang avstand følge og styre dens drepende ferd mot målet. Disse dronene kan påmonteres ulike stridshoder, som kan «ta ut» pansrede kjøretøy eller ødelegge stillinger der soldater har forsøkt å holde seg skjult.

Biogass

Busseiere over hele landet kjøper nå elektriske busser, gjerne fra Kina. Regjeringen fraråder slike innkjøp. Det samme gjør Forsvaret. Samferdselsdepartementet ber fylkeskommunene, som er ansvarlig for kollektivtransporten, tenke seg om. Forsvaret mener Kina kan stanse bussene fjernstyrt, og de sivile bussene vil bli rekvirert av Forsvaret i krise og krig. Nå har de som sitter bak rattet i landets busser, engasjert seg. Fagforbundet buss- og sporveisarbeidernes forening mener det legges altfor stor vekt på elbusser, og at busseiere heller bør satse på biogass. Dette drivstoffet vil utnytte avfall, er et bærekraftig alternativ og styrker den industrielle verdikjeden. «Avfall fra havbruk, landbruk, skogbruk og husholdninger kan brytes ned og bli til biogass, en klimavennlige løsninger», skriver Fagforbundet sammen med Industriaksjonen til Klassekampen.