Arkitektur

Reddet i tolvte time

Den siste runden av kampen for bevaring av Y-blokka er i gang. Nå ser byantikvarene til historien for inspirasjon.

KUNGSTORGET: Aksjonister klarte i November 1976 å stoppe kommunens planer om en underjordisk garasje på Kungstorget i Göteborg sentrum. FOTO: TT NYHETSBYRÅN Kamerareportage/TTKUNGSTORGET: Aksjonister klarte i November 1976 å stoppe kommunens planer om en underjordisk garasje på Kungstorget i Göteborg sentrum. FOTO: TT NYHETSBYRÅN Kamerareportage/TT

I slutten av november 1976 fant det sted en merkelig aksjon i Göteborg sentrum. Miljøvernere, politiske aktivister, studenter, forelesere, musikere og skuespillere i Sverige beleiret Kungstorget i protest mot kommunens planer om å bygge et flere etasjer stort garasjeanlegg under den historiske plassen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kultur

Norsk samtids­poesi tillater seg ikke å være fengende, hevdet poet Fredrik Parelius. I poesi­standen møter han både nikk og motstand.

På tampen

Det er lov å håpe at Tone Hansen kan tjene norsk sam­tids­kunst fra direk­tør­stil­lingen på Moderna Museet.

Bøker

Gyldendal dropper Vinduet