Usa

Bønder i Trumps Kina-sjakk

USA-bønders gjeld er like høy som på 80-tallet

Tornado og tørke spiser av avlingene

VREDENS TURNIPS: Bonden Andrew Dunham høster neper som brukes som dyrefôr, turnips, i Grinnell i delstaten Iowa. Han er en av mange bønder i Midtvesten i USA som opplever at avlinger blir ødelagt av klimaendringer. Lave kornpriser og handelskrigen med Kina truer også det amerikanske landbruket. © FOTO: CHARLIE NEIBERGALL, AP/NTB SCANPIX Charlie NeibergallVREDENS TURNIPS: Bonden Andrew Dunham høster neper som brukes som dyrefôr, turnips, i Grinnell i delstaten Iowa. Han er en av mange bønder i Midtvesten i USA som opplever at avlinger blir ødelagt av klimaendringer. Lave kornpriser og handelskrigen med Kina truer også det amerikanske landbruket. © FOTO: CHARLIE NEIBERGALL, AP/NTB SCANPIX Charlie Neibergall

I september 1985 tok countrystjerna Willie Nelson sammen med artistkollegene Neil Young og John Mellencamp initiativ til innsamlingskonserten «Farm Aid» i Champaign i «præriestaten» Illinois. Inntektene fra konserten gikk til amerikanske bondefamilier. Bakgrunnen for konserten var at mange bønder gikk konkurs fordi de ikke klarte å betjene gjelda si.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina

En russisk plan beskriver en omfattende kampanje for å slå ut Ukrainas energi­for­syning før vinteren, ifølge New York Times.

Reportasje

De brutale metodene for tvangs­mo­bi­li­sering av soldater er i ferd med å forgifte forholdet mellom den ukrainske staten og befolk­ningen.

Brasil

Donald Trump har en favoritt før valget i Brasil. Statsviter Oliver Stuenkel tror det vil skade USA på sikt.