Kunst

Føler seg avfeid av Grande

Kunstnere mener kulturministeren er uvillig til å diskutere prinsipielle spørsmål ved Fredriksen-avtalen:

FÅR KRITIKK: Kulturminister Trine Skei Grande (V) får kritikk for hvordan hun har håndtert debatten om Nasjonalmuseets kunstavtale med Fredriksen-familien. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN Christopher OlssønFÅR KRITIKK: Kulturminister Trine Skei Grande (V) får kritikk for hvordan hun har håndtert debatten om Nasjonalmuseets kunstavtale med Fredriksen-familien. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN Christopher Olssøn

«Uvirkelig» var kulturminister og Venstre-leder Trine Skei Grandes første karakteristikk av kritikken mot Nasjonalmuseets kunstavtale med Fredriksen Family Art Company Limited. Grande ønsker mer private penger til kulturlivet, og til NRK uttrykte hun bekymring for at «hver gang noen prøver å dele med det offentlige så får de kjeft».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Bilder mellom bøkene

Deichman Bjørvika viser også kunst. I høst er hoved­biblioteket særlig rikt på stadig skiftende visuelle bidrag.

Kunst

Munch på tegne­lof­tet

Ved hjelp av kunstig intelligens har Munchmuseet laget dataspill av tegningene til Edvard Munch. Har det noe for seg, eller er det en gimmick?

Anmeldelse

I dyrenes rike

Lillebet Foss’ kunst og liv var begge alt annet enn gjennomsnittlige.