Natur

Må stoppe massedød

Fagfolk fra hele verden samles i Trondheim for å hindre økologisk kollaps:

KORT TID IGJEN: – Hvis vi ikke får snudd utviklingen i løpet av kort tid, blir situasjonen veldig ille, sier Sandra Diaz, en av verdens ledende forskere på naturmangfold. KORT TID IGJEN: – Hvis vi ikke får snudd utviklingen i løpet av kort tid, blir situasjonen veldig ille, sier Sandra Diaz, en av verdens ledende forskere på naturmangfold.

I 2010 vedtok FNs generalforsamling at det neste tiåret skulle være «FNs tiår for biologisk mangfold.» I konvensjonen for biologisk mangfold vedtok de 20 målsettinger som skulle oppfylles innen 2020.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Skjerm

Smart­te­le­foner ødelegger for unges utvikling. Psykolog Kjersti Kjerschow Lohne tok derfor initiativ til et opprop – og får nå støtte av 550 kollegaer.

Menneskerettigheter

På et lukket møte i Oslo denne helga signerte 15 iranske eksil­grupper en menneske­ret­tig­hets­er­klæ­ring. Tilrette­legger Mahmood Amiry-Moghaddam kaller den «unik».

Beredskap

Frykter norsk by kan bli bombemål