Kommentar

Satire, sex og død

Kan det vera Pedro Almodóvars tur i år?

PINE OG PRAKT: Antonio Banderas spelar regissørens alter ego og Penélope Cruz mor hans, her saman med Pedro Almodóvar sjølv i Cannes. FOTO: ARTHUR MOLA, INVISION/AP/NTB SCANPIX Arthur MolaPINE OG PRAKT: Antonio Banderas spelar regissørens alter ego og Penélope Cruz mor hans, her saman med Pedro Almodóvar sjølv i Cannes. FOTO: ARTHUR MOLA, INVISION/AP/NTB SCANPIX Arthur Mola

I kveld blir Den 72. internationale filmfestivalen i Cannes avrunda med utdelinga av Gullpalmen. Hovudkonkurransen har vore dominert av tidsmessige, politiske prosjekt, men kan likevel den gjævaste prisen i 2019 gå til ein film som fingranskar sjølve filmkunstnaren og den eksistensielle angsten ei aldrande stjerne kjenner på i møte med kroppsleg forfall og erkjenning av eigen mortalitet? Kan Pedro Almódovar endeleg, i sitt 70-ande år, få Gullpalmen for «Dolor y Gloria» (Smerte og ære)?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kommentar

En Cuckoo er ikke bare en riskoker. For den sør­koreanske Ibsen­pris­vin­neren Jaha Koo er den et barn av finans­krisen som rammet hjemlandet hans i 1997.

Oslo arki­tek­turt­rien­nale vender tilbake – forsinket og slanket.

De private bekym­rin­gene til en kinesisk KI-ingeniør gir gjenklang blant Kinas unge.