Sri lanka

Tilbake til dødens lagune

Ti år siden slutten på krigen på Sri Lanka

Titusener av sivile drept

Ingen ansvarlige er dømt

HVA SÅ DE? Folk som har flyktet fra Tamiltigrenes siste skanse på Sri Lanka går i land på et ukjent sted. Bildet ble distribuert av regjeringsstyrkene 15. mai 2009, tre dager før de erklærte seier i borgerkrigen.FOTO: SRI LANKAS HÆR/AFP/NTB SCANPIX SRI LANKAN ARMYHVA SÅ DE? Folk som har flyktet fra Tamiltigrenes siste skanse på Sri Lanka går i land på et ukjent sted. Bildet ble distribuert av regjeringsstyrkene 15. mai 2009, tre dager før de erklærte seier i borgerkrigen.FOTO: SRI LANKAS HÆR/AFP/NTB SCANPIX SRI LANKAN ARMY

Gutten på bildet ser ut som en hvilken som helst tamilsk tolvåring. Han er kledd i shorts og sitter i bar overkropp, delvis tildekt av en blå sarong. Men noe er galt. En flik av en militæruniform skimtes i forgrunnen. Olivengrønne sandsekker i bakgrunnen avslører at gutten befinner seg i en slags bunker.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina-krigen

Ukraina står overfor en ny eksport­krise etter at angrep har gjort sjøveien farligere.

Kommentar

Tilbyr en sniktitt på innlegg som kan flytte milliarder på børsen for bare 100.000 dollar.

Intervju

Den ameri­kanske venstre­sida har vind i seilene, og Bhaskar Sunkara fryder seg. Samtidig advarer venstre­ideo­logen både mot å utvanne prosjektet og å bli for radikal for velgerne.