Historie

Til de tusen hjem

Nasjonalbibliotekets forskere fant nasjonalsangens «missing link» blant muntre viser om sjøslag, drikking og ei som het Sigrid:

ET FUNN: Fagfolk på Nasjonalbiblioteket har funnet et skillingstrykk av selveste nasjonalsangen. Dette har ikke vært kjent i forskerkretser tidligere. Her synger (fra venstre) Astrid Nora Ressem, Liv Kreken og Anne Jorunn Kydland nasjonalsangen. Anniken C. Mohr/ KlassekampenET FUNN: Fagfolk på Nasjonalbiblioteket har funnet et skillingstrykk av selveste nasjonalsangen. Dette har ikke vært kjent i forskerkretser tidligere. Her synger (fra venstre) Astrid Nora Ressem, Liv Kreken og Anne Jorunn Kydland nasjonalsangen. Anniken C. Mohr/ Klassekampen

17. mai vil hundretusenvis av oss synge nasjonalsangen av full røst – og med varierende hell. I by og i bygd vil vi forsøke oss på de stadig høyere tonene sangen krever av et utrent stemmebånd.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Er det virke­lig­hets­lit­te­ra­turens døds­ral­ling vi nå hører?

Bøker

Fire av seks styre­med­lemmer i ny leseor­ga­ni­sasjon er kvinner. Det gjør forfatter Arne Svingen bekymret.

Litteratur

– Hvordan kan man ha 250 arran­ge­menter som ikke sier noen ting om Palestina