Italia

Når alle veier fører til Roma

Italias visestatsminister vil samle EUs høyreradikale partier til kamp mot immigrasjon:

MATKØ: Flere står i kø for å få utdelt mat av frivillige fra Baobab Experience. Etter flyktningkrisa i 2015 har mange av migrantene som kom til Italia blitt overlatt til seg selv, men flere får hjelp av grasrotnettverk. Bildet er fra 2017. Francesco PistilliMATKØ: Flere står i kø for å få utdelt mat av frivillige fra Baobab Experience. Etter flyktningkrisa i 2015 har mange av migrantene som kom til Italia blitt overlatt til seg selv, men flere får hjelp av grasrotnettverk. Bildet er fra 2017. Francesco Pistilli

Få steder kan måle seg med Roma på en vårdag. Fordums storhet som bader i sol, lokker stadig til seg busslaster med turister. Men på vei ut mot togstasjonen Tiburtina, nordøst for sentrum, forsvinner både turistene og sola. Mørke skyer tetner til, og akkurat idet vi har rukket å komme fram til baksida av stasjonen, åpner himmelen seg, og regnet skyller ned. Her finnes det heldigvis tak der man kan finne ly for regnet. Under dette taket kommer også migranter som ikke har noe sted å bo.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Folkerett

Tyskland ber ICJ avvise Nicaraguas anklager om med­virk­ning til folkemord. Både folke­ret­ten og Ortega-regimet er på prøve, mener eksperter.

Usa

Kommer­si­elle selskaper ønsker å utvinne mineraler fra havbunnen. Nå raser det en rettssak som kritikerne mener er en bevisst avled­nings­ma­nøver.

Spania

Grense­kri­sa med Marokko ser ut til å ha gitt et politisk løft for ytre høyre i Spania.