Venezuela

Gambler på sanksjoner

USA-sanksjoner rammer sivilbefolkningen

Opposisjons-allierte ber USA om nedtrapping

GÅR UTOVER FOLKET: Venezuelas økonomiske krise har de siste årene blitt forsterket av USAs økonomiske sanksjoner. Her passerer folk i Caracas sentrum et portrett av tidligere president Hugo Chávez. Christopher OlssønGÅR UTOVER FOLKET: Venezuelas økonomiske krise har de siste årene blitt forsterket av USAs økonomiske sanksjoner. Her passerer folk i Caracas sentrum et portrett av tidligere president Hugo Chávez. Christopher Olssøn

En lang liste av økonomiske sanksjoner er tunge våpen i USAs forsøk på å nå sitt uttalte mål om regimeskifte i kriserammede Venezuela.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Folkerett

Tyskland ber ICJ avvise Nicaraguas anklager om med­virk­ning til folkemord. Både folke­ret­ten og Ortega-regimet er på prøve, mener eksperter.

Usa

Kommer­si­elle selskaper ønsker å utvinne mineraler fra havbunnen. Nå raser det en rettssak som kritikerne mener er en bevisst avled­nings­ma­nøver.

Spania

Grense­kri­sa med Marokko ser ut til å ha gitt et politisk løft for ytre høyre i Spania.