Venezuela

Setter liv i fare

USAs sanksjoner er kollektiv avstraffelse, ifølge rapport:

PROTEST: Tilhengere av president Nicolás Maduro protesterer mot Organisasjonen av amerikanske stater som Venezuela forlater. © FOTO: ARIANA CUBILLOS, AP/NTB SCANPIX Fernando LlanoPROTEST: Tilhengere av president Nicolás Maduro protesterer mot Organisasjonen av amerikanske stater som Venezuela forlater. © FOTO: ARIANA CUBILLOS, AP/NTB SCANPIX Fernando Llano

I løpet av året har Venezuelas oljeleveranser til USA gått fra i snitt 586.000 fat om dagen til null i mars. Det vil koste Venezuela ytterligere 6,8 milliarder dollar i eksportinntekter som vil ramme den livsnødvendige importen av mat og medisiner enda hardere enn i fjor, konkluderer rapporten «Economic Sanctions as Collective Punishment: The Case of Venezuela».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Colombia

Colombias nye ytre høyre-president har fått et jordskjelv i fanget. Nå advarer ko­lom­bia­nere om at regje­ringen kan bruke krisa som et påskudd for å mili­ta­ri­sere landet.

Digital suverenitet

EU-kom­mi­sjonen har lansert en strategi­pakke for tekno­logisk suve­re­nitet. Den passer som hånd i hanske med tek-lobbyens agenda, ifølge økonomer.

USA

«Wis­con­sins Mamdani» Francesca Hong leder klart før dagens primærvalg i den viktige vippe­sta­ten. Etablis­se­mentet i Demo­kra­tene fortviler.