Sri lanka

En religiøs voldsspiral

De islamistiske gruppene på Sri Lanka har vokst fram på bare noen få år:

UNNTAKSTILSTAND: Srilankiske sikkerhetsstyrker forsøker å ta kontroll over området etter at en varebil eksploderte i hovedstaden Colombo på mandag. FOTO: ERANGA JAYAWARDENA, AP/NTB SCANPIX Eranga JayawardenaUNNTAKSTILSTAND: Srilankiske sikkerhetsstyrker forsøker å ta kontroll over området etter at en varebil eksploderte i hovedstaden Colombo på mandag. FOTO: ERANGA JAYAWARDENA, AP/NTB SCANPIX Eranga Jayawardena

Stadig mer tyder på at terrorangrepene på Sri Lanka første påskedag ble utført av radikale islamister. Gjerningspersonene skal være srilankiske statsborgere, radikalisert etter kontakt med salafistiske tolkninger av islam, en teologi som tidligere ikke har vært utbredt på Sri Lanka.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Sverige

– Magdalena Andersson kan bli stats­mi­nister, men hun tapte valgkampen, sier Katalys-leder Daniel Suhonen.

Folkerett

Tyskland ber ICJ avvise Nicaraguas anklager om med­virk­ning til folkemord. Både folke­ret­ten og Ortega-regimet er på prøve, mener eksperter.

Usa

Kommer­si­elle selskaper ønsker å utvinne mineraler fra havbunnen. Nå raser det en rettssak som kritikerne mener er en bevisst avled­nings­ma­nøver.