Arbeidsliv

Kvinne mot strømmen

Yrkesfagene er mer kjønnsdelt enn høyere utdanning, men får færre tiltak:

MINDRETALL: Gjennom ti år som kvinne i en mannsdominert bransje, har elektriker Kristine Wendt møtt flere hindringer. Hun ønsker at det tas nasjonalt ansvar for å brøyte vei slik at flere kvinner kan bli elektrikere. Odin JægerMINDRETALL: Gjennom ti år som kvinne i en mannsdominert bransje, har elektriker Kristine Wendt møtt flere hindringer. Hun ønsker at det tas nasjonalt ansvar for å brøyte vei slik at flere kvinner kan bli elektrikere. Odin Jæger

I pauserommet i en brakke på byggeplassen til det nye Nasjonalmuseet sitter Kristine Wendt blant gulkledde arbeidskarer og spiser lunsj. Da hun begynte som elektrikerlærling for ti år siden, var hun 17 år og eneste kvinne på en arbeidsplass med over hundre menn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Måling

Frp befester posisjonen som Norges største parti, som sammen med Høyre og KrF sikrer borgerlig flertall helt uten Venstre.

Fotball-vm

Over hele landet forbereder politiet seg på kveldens kvart­fi­nale i VM. Mangel på politifolk gjør jobben vanske­li­gere, mener fagfor­eningen.

Ministernes mester

Kari Nessa Nordtun er noko så sjeldan som ein godt likt Ap-­­politikar. Det einaste problemet er at ho ikkje vil bli partileiar.