Arbeidsliv

Kvinne mot strømmen

Yrkesfagene er mer kjønnsdelt enn høyere utdanning, men får færre tiltak:

MINDRETALL: Gjennom ti år som kvinne i en mannsdominert bransje, har elektriker Kristine Wendt møtt flere hindringer. Hun ønsker at det tas nasjonalt ansvar for å brøyte vei slik at flere kvinner kan bli elektrikere. Odin JægerMINDRETALL: Gjennom ti år som kvinne i en mannsdominert bransje, har elektriker Kristine Wendt møtt flere hindringer. Hun ønsker at det tas nasjonalt ansvar for å brøyte vei slik at flere kvinner kan bli elektrikere. Odin Jæger

I pauserommet i en brakke på byggeplassen til det nye Nasjonalmuseet sitter Kristine Wendt blant gulkledde arbeidskarer og spiser lunsj. Da hun begynte som elektrikerlærling for ti år siden, var hun 17 år og eneste kvinne på en arbeidsplass med over hundre menn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Sykehusbygg

Firma uten tariff­av­tale fikk kontrakt på 116 millioner kroner for tømre­arbeid på Nye Aker sykehus. Nå er de konkurs, og Syke­hus­bygg får kritikk for anbuds­pro­sessen.

Korn

Det norske folk skal på nytt lære å spise bygg, sier daglig leder Torunn Nordbø i Opplys­nings­kon­toret for korn og brød.

Fattigdom

En av fem har ikke råd til tannlege, ifølge ny forskning. Mange må velge mellom å betale strøm­regningen eller kjøpe mat, sier Marthe Øyangen i Hjelp mæ å hjelpe.