Arbeidsliv

Kvinne mot strømmen

Yrkesfagene er mer kjønnsdelt enn høyere utdanning, men får færre tiltak:

MINDRETALL: Gjennom ti år som kvinne i en mannsdominert bransje, har elektriker Kristine Wendt møtt flere hindringer. Hun ønsker at det tas nasjonalt ansvar for å brøyte vei slik at flere kvinner kan bli elektrikere. Odin JægerMINDRETALL: Gjennom ti år som kvinne i en mannsdominert bransje, har elektriker Kristine Wendt møtt flere hindringer. Hun ønsker at det tas nasjonalt ansvar for å brøyte vei slik at flere kvinner kan bli elektrikere. Odin Jæger

I pauserommet i en brakke på byggeplassen til det nye Nasjonalmuseet sitter Kristine Wendt blant gulkledde arbeidskarer og spiser lunsj. Da hun begynte som elektrikerlærling for ti år siden, var hun 17 år og eneste kvinne på en arbeidsplass med over hundre menn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Trygdeskandalen

Hadia Tajik, som delte ut Fritt Ords honnør til Nav-ofre, burde sørget for frigivelse av trygde­rap­port da hun var arbeids­mi­nister, sier hun selv.

Fotball-vm

På Carls i Oslo skal plastglass og ekstra vakthold trygge fot­ball­fans og ansatte når Norges VM-eventyr er i gang.

Reportasje

Maga-cruise møtt av demon­stranter: «Fascist go home!»