Sp

Krever rødgrønn troskap

Fagforbundet er Sps suverent største bidragsyter og vil ha slutt på høyresamarbeid:

BEST SAMMEN: Mette Nord, leder i Fagforbundet mener Senterpartiet og de rødgrønne hører sammen. Hun vil ha slutt på at Sp flørter med høyresida på fylkestingsting og i kommunestyrer. FOTO: TOM HENNING BRATLIE BEST SAMMEN: Mette Nord, leder i Fagforbundet mener Senterpartiet og de rødgrønne hører sammen. Hun vil ha slutt på at Sp flørter med høyresida på fylkestingsting og i kommunestyrer. FOTO: TOM HENNING BRATLIE

Helt siden dannelsen av den første rødgrønne regjeringen i 2005 har Sp vært en lojal rødgrønn partner i rikspolitikken. De er tydelig kritiske til den blågule regjeringen, og har varslet at de ønsker søker regjeringsmakt med Arbeiderpartiet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Våpenproduksjon

Regje­ringen setter av milliarder til våpen­pro­duk­sjon. Derfor forventer Stortinget at det settes tydelige krav til produ­sen­tene. Rødt vil ha forsik­ringer om at norske våpen ikke benyttes i an­greps­krig.

Ministernes mester

Ingen energi­mi­nister har sete lengre enn elekt­ro­mon­tøren Terje Aasland. Men noko særleg ny kraft­pro­duksjon har det ikkje blitt mens Aasland har styrt.

Ministernes mester

For Tungt engasje­ment, mener ekspertene